| ul. Słowackiego 21/23, 01-593 Warszawa | Pon. - Pt. 14:00 - 20:00, Sob. 9:00 - 14:00

Diagnostyka stóp u dzieci

  • Diagnostyka stóp u dzieci

Stopy w rozwoju przechodzą szereg przemian przygotowujących do stania, chodzenia i obciążania. Na ich ukształtowanie ma wpływ wiele czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Prawidłowa konstrukcja stóp zależy od wrodzonych predyspozycji, od rodzaju napięcia mięśniowego, postawy ciała i w głównej mierze od trybu życia. Dzieci zazwyczaj rodzą się ze stopami zdrowymi, jednakże w trakcie wzrastania i rozwoju nieprawidłowo obciążają swoje stopy, doprowadzając z czasem do przeciążeń i deformacji.

Zmiany zachodzące w stopach u dzieci.

Badania dowodzą, że w pozycji stojącej stopom płaskim towarzyszą biomechaniczne zmiany osi kończyn dolnych polegające na ich zwiększonej rotacji wewnętrznej, a także koślawym ustawieniu stawów kolanowych dlatego w naszej klinice postępowanie diagnostyczne stóp u dzieci nie ogranicza się wyłącznie do badania stóp, ale uwzględnia wszystkie możliwe powiązania funkcjonalne w obrębie kończyn dolnych, miednicy i kręgosłupa.

Występujące w wieku przedszkolnym wady stóp często są bagatelizowane i pozostawiane jedynie do obserwacji. Jednakże zwiększająca się grupa osób dorosłych uskarżających się na bóle stóp i innych stawów kończyn dolnych wskazuje raczej, że to podejście nie do końca jest słuszne.

Profilaktyka i wsparcie poprawnego rozwoju stóp u dziecka.

Pojawiające się u dzieci zaburzenia funkcji chodzenia są niewielkie i przeważnie odwracalne, ale zaniedbane i pozostawione same sobie wraz z wiekiem ulegają pogłębieniu.

Dlatego tak ważna jest obserwacja rozwoju układu kostno-stawowego i postawy dziecka. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować ze specjalistą. W naszej klinice Rodzice mogą sprawdzić, czy ich dziecko posiada prawidłową konstrukcję stóp, postawę ciała i oczywiście otrzymać wskazówki na przyszłość dotyczące wzmacniania poprawnych nawyków zdrowotnych u dziecka w obszarze chodzenia.

2020-01-10T12:15:40+01:00 10 stycznia 2020|
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Klinika Zdrowych Nóg Agnieszka Wolska) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!