| ul. Słowackiego 21/23, 01-593 Warszawa | Pon. - Pt. 14:00 - 20:00, Sob. 9:00 - 14:00

Fachowa pomoc dla najmłodszych

  • Fachowa pomoc dla najmłodszych

W ciągu ostatnich dwóch dekad znacznie zwiększyła się liczba dzieci i młodzieży uprawiających sport. Wraz ze wzrostem liczby młodych sportowców zwiększyła się też częstość występowania urazów. Prawie połowa wszystkich urazów diagnozowanych w medycynie sportowej dzieci i młodzieży wynika z przeciążenia.

Nasi specjaliści mają doświadczenie w diagnozowaniu i pomocy w przypadku urazów oraz wad stóp u młodzieży. Zadzwoń pod numer 501 514 056 aby umówić wizytę.

Młodzi sportowcy są szczególnie podatni na te zespoły, ponieważ nadmiernie obciążany jest u nich układ kostny będący w fazie wzrostu. W etiologii tego typu urazów uczestniczą czynniki zewnętrzne, takie jak zbyt intensywne treningi, twarde powierzchnie treningowe lub korzystanie z nieodpowiedniego sprzętu, oraz wewnętrzne, do których należą: zmniejszona elastyczność i siła mięśniowa lub nieprawidłowe ułożenie kończyny względem osi.

Wadliwe obciążanie stóp z następczymi zmianami strukturalnymi muszą w związku z powyższym oddziaływać na funkcjonowanie łańcucha kinematycznego kończyny dolnej i na całą postawę ciała.

W Klinice Zdrowych Nóg  problematykę wad stóp rozpatrujemy w ujęciu wieloaspektowym uwzględniając wszystkie składowe łańcucha,  warunki fizyczne dziecka oraz specyfikacje uprawianej dyscypliny.

Jeśli Twoje dziecko jest aktywnie fizycznie a jednocześnie zaobserwowałeś:

  • ustawia stopy w nieprawidłowy sposób
  • skarży się na duże przeciążenia w obrębie stóp lub innych stawów
  • pojawiają się kontuzje w obrębie kończyn dolnych
  • różnice w długości nóg
  • wady stóp występują w najbliższej rodzinie

Wady stóp u najmłodszych rozpatrujemy w ujęciu wieloaspektowym, gdyż kształtowanie się stopy jako elementu łańcucha kinematycznego podlega wpływowi wielu czynników i wzajemnych zależności

Badania pokazują, że dzieci z koślawością pięt mają obniżone łuki podłużne, którym towarzyszą liczne zaburzenia funkcjonalne ze strony układu mięśniowo-więzadłowego, wy­stępujące zarówno w obrębie samej stopy, jak i stawów położonych wyżej. Stwierdzona nierównowaga mięśniowa wiąże się ściśle z wadliwie ustawionymi elementami postawy ciała.

Występujące w wieku przedszkolnym wady stóp często są bagatelizowane i pozostawiane jedynie do obserwacji. W związku z tym leczenie wad stóp podejmowane jest zbyt późno, gdy wada jest już mocno zaawansowana i występują kompensacje w innych stawach lub dolegliwości bólowe są mocno nasilone.

2018-11-29T10:41:16+01:00 13 czerwca 2018|
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Klinika Zdrowych Nóg Agnieszka Wolska) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!