| ul. Słowackiego 21/23, 01-593 Warszawa | Pon. - Pt. 14:00 - 20:00, Sob. 9:00 - 14:00

Jak zadbać o skórę po lecie? – dermatoskopia

Wakacyjne słońce i beztroski odpoczynek już za nami. Jeśli po wakacyjnych wojażach zauważysz na swojej skórze nowe pieprzyki — uważnie się im przyjrzyj. Zazwyczaj bywają to niegroźne zmiany, świadczące o tym, że nasza ochrona przeciwsłoneczna mogła nie być wystarczająca. Jednak część z pieprzyków wymaga szczególnej obserwacji. Jak to zrobić w warunkach domowych i kiedy udać się do specjalisty? Sprawdź w naszym artykule w Strefie Pacjenta.

Zmiany barwnikowe na skórze: pieprzyki.

W większości znasz swoją skórę i wiesz, gdzie znajdują się twoje znaki szczególne. Pieprzyki na twarzy, ramionach, czy klatce piersiowej nie stanowią dla nas problemu z dostrzeżeniem. Warto też obserwować swoje plecy — na przykład w lustrze po porannej kąpieli. Jeśli naszą uwagę zwrócą nowe pieprzyki, bądź zmiany na dotychczasowych — należy udać się do lekarza dermatologa. Dzięki temu jest większa szansa, że na czas wyłapiemy zmiany, które mogą okazać się złośliwe. Co powinno cię zaniepokoić? Weź pod lupę każde znamię, które ma asymetryczny kształt, nieregularne brzegi, niejednolity kolor, średnicę powyżej 0,5 cm lub nagle zmieniło wygląd. Jeśli masz wątpliwości, odwiedź lekarza, bo tylko on, posługując się odpowiednim sprzętem, tzw. dermatoskopem, jest w stanie ocenić stan zmian na skórze.

Zmiany skórne pod lupą.

Dermatoskopia, czyli badanie dermatoskopowe, jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym polegającym na oglądaniu skóry przez specjalny sprzęt określany mianem dermatoskopu. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju szkło powiększające, jednak różni się kształtem. Wbudowane jest to niego oświetlenie, które pozwala na bardziej szczegółowe uwidocznienie zmiany. Powiększenie dermatoskopu jest około 10-krotne. Dermatoskopia jest metodą diagnostyczną pozwalającą na różnicowanie zmian łagodnych od zmian niebezpiecznych. Badanie może być wykorzystywane w diagnostyce różnicującej zmiany naczyniowe, ziarniniakowe czy inne mogące wstępnie nasuwać podejrzenie czerniaka.

Dermatoskopia dostępna w Klinice Zdrowych Nóg.

Od niedawna, w Naszej Klinice mamy możliwość badania zmian skórnych z wykorzystaniem dermatoskopu przez Dr Agnieszkę Wolską. Z uwagi na specjalizację z obszaru chirurgii i medycyny estetycznej, Pani doktor od razu może skierować pacjenta na odpowiednią ścieżkę terapeutyczną. Zachęcamy do kontaktu z nasza placówką i skorzystania z konsultacji z wykorzystaniem dermatoskopu. 

Jak się pozbyć nieestetycznych zmian na skórze?

Najprostszym sposobem na usuwanie pieprzyków jest laser, niestety ta metoda nie zawsze jest odpowiednia. Większe lub „podejrzane” znamiona najpierw trzeba zbadać dermatoskopem, a o sposobie ich usunięcia decyduje lekarz. Rozległe, płaskie znamiona najczęściej usuwane są przez chirurga. Znamiona mogą mieć podłoże genetyczne, mogą również powstać wskutek infekcji wirusowej. W zależności od rodzaju pieprzyka jest on mniej lub bardziej podatny na rozwój nowotworu. Ocenę tego stanu najlepiej powierzyć specjaliście.

 

2019-10-29T15:18:20+01:00 29 października 2019|
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Klinika Zdrowych Nóg Agnieszka Wolska) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!