| ul. Słowackiego 21/23, 01-593 Warszawa | Pon. - Pt. 14:00 - 20:00, Sob. 9:00 - 14:00

Nadmierna potliwość stóp – jak sobie pomóc?

  • Przykry zapach stóp i ich nadpotliwość

Skóra człowieka oprócz funkcji ochronnej przed światem zewnętrznym pełni również funkcje regulacyjne w organizmie. Pozwala regulować temperaturę ciała dzięki poceniu się – pot paruje z powierzchni skóry, chłodząc organizm. Wraz z potem wydalamy z organizmu wodę (~ 98 proc.), sól (NaCl) (0,6-0,8  proc.), tłuszcz, mocznik, kwas moczowy, amoniak, kwas mlekowy, węglowodany, czy związki mineralne (zawierające np. potas, wapń, magnez, żelazo). Latem pocimy się więcej, a zimną mniej. Jednak niektórzy z nas pocą się w ciągu całego roku nadmiernie. Jak sobie z tym poradzić?

Nadmierna potliwość stóp ogromnym problemem.

Nadmiernie pocące się stopy, to przykry i spędzającym przysłowiowy sen z powiek u wielu osób problem.

Pocące się stopy to nie tylko nieprzyjemny zapach, ale również przyczyna dolegliwości i powstawania problemów skórnych. Na skutek wzmożonego wydzielania potu skóra często jest opuchnięta, zmacerowana, traci swoją sprężystość, elastyczność i łatwiej pęka. Naruszona bariera ochronna skóry stóp staje się idealnym podłożem dla bakterii i grzybic.

Przyczyny nadmiernej potliwości stóp.

Jedną z głównych przyczyn nadmiernej potliwości jest noszenie niewłaściwych butów oraz skarpet, które często wykonane są z materiału o nienajlepszej jakości, przede wszystkim z surowców sztucznych, nieprzepuszczających powietrza, nieoddychających. Wówczas wydzielony pot nie może tak łatwo wyparować, tworząc prawie „cieplarniane warunki” – przy temperaturze 37 stopni i 100 proc. Wilgotności, do rozwoju bakterii, wirusów i grzybów.

Kolejnym problemem przyczyniającym się do nieprzyjemnego zapachu jest niewystarczająca higiena, praca zawodowa (praca w ogrodzie, w cieplarniach, kuchni, na basenie), czynniki chorobowe takie jak: nadczynność tarczycy, nadciśnienie, nadwaga, schorzenia nerek, zaburzenia hormonalne (klimakterium),  stres, strach itd..

Jak sobie radzić z nadmierną potliwością stóp?

Specjaliści zalecają mycie stóp minimum raz dziennie, stosowanie kąpieli stóp w wodzie z dodatkiem soli ziołowej (zawierającej olejki eteryczne), maksymalnie przez 15 do 20 minut.

Po umyciu należy dokładnie osuszyć stopy ze szczególnym zwróceniem uwagi na przestrzenie między palcami, a następnie należy zastosować krem pielęgnujący, który natłuszcza i redukuje wydzielanie potu.

Wśród działań zapobiegających zalecane jest stosowanie talku (zasypki) z drzewa herbacianego, który ma działanie antybakteryjne, bądź skorzystanie z dostępnych w drogeriach czy aptekach dezodorantów zapobiegających potliwości stóp.

Wieczorem zalecamy dokładne wysuszenie obuwia. W tym celu można używać suszarek do butów narciarskich czy też woreczków pochłaniających wilgoć. Dzięki czemu zapobiegniemy namnażaniu się bakterii i grzybów. W procesie dbania o nadmiernie pocące się stopy wskazane są regularne zabiegi pielęgnacyjne u specjalisty podologa, a w przypadkach ekstremalnych stosuje się wstrzyknięcia z toksyny botulinowej (botoks).

Pielęgnacja stóp w Klinice Zdrowych Nóg

Problem z nadmierną potliwością stóp dotyczy osób w różnym wieku i jest wyzwaniem, które odpowiednio pielęgnowane udaje się opanować. Temat wstydliwy i nieprzyjemny można zażegnać – wystarczy większa uwaga i higiena, a także kilka zmian w czynnościach dnia codziennego. Zapraszamy na konsultacje podologiczne do Kliniki Zdrowych Stóp, gdzie nasi eksperci pomogą w doborze kosmetyków czy zabiegów regulujących stan skóry stóp. 

2020-02-21T11:03:54+01:00 21 lutego 2020|
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Klinika Zdrowych Nóg Agnieszka Wolska) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!