Skóra człowieka oprócz funkcji ochronnej przed światem zewnętrznym pełni również funkcje regulacyjne w organizmie. Pozwala regulować temperaturę ciała dzięki poceniu się – pot paruje z powierzchni skóry, chłodząc organizm. Wraz z potem wydalamy z organizmu wodę (~ 98 proc.), sól (NaCl) (0,6-0,8 proc.), tłuszcz, mocznik, kwas moczowy, amoniak, kwas mlekowy, węglowodany, czy związki mineralne (zawierające np. potas, wapń, magnez, żelazo). Latem pocimy się więcej, a zimną mniej. Jednak niektórzy z nas pocą się w ciągu całego roku nadmiernie. Jak sobie z tym poradzić?
Nadmierna potliwość stóp ogromnym problemem.
Nadmiernie pocące się stopy, to przykry i spędzającym przysłowiowy sen z powiek u wielu osób problem.
Pocące się stopy to nie tylko nieprzyjemny zapach, ale również przyczyna dolegliwości i powstawania problemów skórnych. Na skutek wzmożonego wydzielania potu skóra często jest opuchnięta, zmacerowana, traci swoją sprężystość, elastyczność i łatwiej pęka. Naruszona bariera ochronna skóry stóp staje się idealnym podłożem dla bakterii i grzybic.
Przyczyny nadmiernej potliwości stóp.
Jedną z głównych przyczyn nadmiernej potliwości jest noszenie niewłaściwych butów oraz skarpet, które często wykonane są z materiału o nienajlepszej jakości, przede wszystkim z surowców sztucznych, nieprzepuszczających powietrza, nieoddychających. Wówczas wydzielony pot nie może tak łatwo wyparować, tworząc prawie „cieplarniane warunki” – przy temperaturze 37 stopni i 100 proc. Wilgotności, do rozwoju bakterii, wirusów i grzybów.
Kolejnym problemem przyczyniającym się do nieprzyjemnego zapachu jest niewystarczająca higiena, praca zawodowa (praca w ogrodzie, w cieplarniach, kuchni, na basenie), czynniki chorobowe takie jak: nadczynność tarczycy, nadciśnienie, nadwaga, schorzenia nerek, zaburzenia hormonalne (klimakterium), stres, strach itd..
Jak sobie radzić z nadmierną potliwością stóp?
Specjaliści zalecają mycie stóp minimum raz dziennie, stosowanie kąpieli stóp w wodzie z dodatkiem soli ziołowej (zawierającej olejki eteryczne), maksymalnie przez 15 do 20 minut.
Po umyciu należy dokładnie osuszyć stopy ze szczególnym zwróceniem uwagi na przestrzenie między palcami, a następnie należy zastosować krem pielęgnujący, który natłuszcza i redukuje wydzielanie potu.
Wśród działań zapobiegających zalecane jest stosowanie talku (zasypki) z drzewa herbacianego, który ma działanie antybakteryjne, bądź skorzystanie z dostępnych w drogeriach czy aptekach dezodorantów zapobiegających potliwości stóp.
Wieczorem zalecamy dokładne wysuszenie obuwia. W tym celu można używać suszarek do butów narciarskich czy też woreczków pochłaniających wilgoć. Dzięki czemu zapobiegniemy namnażaniu się bakterii i grzybów. W procesie dbania o nadmiernie pocące się stopy wskazane są regularne zabiegi pielęgnacyjne u specjalisty podologa, a w przypadkach ekstremalnych stosuje się wstrzyknięcia z toksyny botulinowej (botoks).
Pielęgnacja stóp w Klinice Zdrowych Nóg
Problem z nadmierną potliwością stóp dotyczy osób w różnym wieku i jest wyzwaniem, które odpowiednio pielęgnowane udaje się opanować. Temat wstydliwy i nieprzyjemny można zażegnać – wystarczy większa uwaga i higiena, a także kilka zmian w czynnościach dnia codziennego. Zapraszamy na konsultacje podologiczne do Kliniki Zdrowych Stóp, gdzie nasi eksperci pomogą w doborze kosmetyków czy zabiegów regulujących stan skóry stóp.