| ul. Słowackiego 21/23, 01-593 Warszawa | Pon. - Pt. 14:00 - 20:00, Sob. 9:00 - 14:00

Pielęgnacja i profilaktyka stóp

  • Pielęgnacja i profilaktyka stóp

Stopy niosą nas przez całe życie. W ciągu całego życia człowieka pokonują średnio dystans 2 okrążeń dookoła równika. Odpowiadają za chodzenie i bieganie czy też utrzymanie równowagi jednocześnie dźwigają wiele kilogramów naszego ciała.  Szczególnie powinni przejmować się tym ci, którzy „noszą” zbędne kilogramy wynikające z nadwagi. Dlatego regularna kontrola i pielęgnacja stóp jest tak samo ważna jak higiena jamy ustnej. Pójście do specjalisty pielęgnacji stóp –podologa, nie jest żadną fanaberią czy luksusem, lecz powinno być traktowane tak samo, jak wizyta u dentysty.

Oglądanie stóp powinno być normalnym, codziennym rytuałem po porannej i wieczornej toalecie. Jak to robić?

  1. Najpierw paznokcie: bezpośrednio po umyciu stóp sprawdzamy czy nie są zbyt długie, czy nie nadrywają się lub odłamują.

– Bardzo istotne jest nadanie płytce właściwego kształtu, aby zapobiegać jej wrastaniu. Paznokcie obcinamy wzdłuż naturalnego brzegu, równolegle do łożyska. Najważniejsze, aby nie zaokrąglać kątów. Jeżeli korzystamy z fachowej pomocy, to paznokciom zostanie nadany właściwy kształt. Następnym razem skracanie możemy wykonać samemu. Paznokcie skracamy najlepiej raz w tygodniu PILNICZKIEM, nie nożyczkami. Zalecany jest pilniczek szklany, który nie rani tkanki miękkiej i może być dezynfekowany.

–  W profilaktyce ważne jest oglądanie naszych stóp podczas którego szczególną uwagę zwracamy na przebarwienia lub zgrubienia na płytce paznokcia, co może wskazywać na zakażenie grzybicą. Zdrowe paznokcie są transparentne, tak że różowy ko lor skóry się przez nie przebija. Aby paznokieć pozostał zdrowy, elastyczny, również w celach profilaktyki grzybicy paznokci, należy stosować odpowiednio dobrane kosmetyki. Tu niezbędna okaże się pomoc specjalisty podologa który po ocenie stanu paznokci zaproponuje te właściwe.  Szczególnie dla osób aktywnych i sportowców jest absolutnie konieczna profilaktyka przeciwgrzybiczna. Powinni o niej pamiętać też diabetycy, którzy są bardziej podatni na zakażenia grzybicze.

  1. Oprócz pielęgnacji paznokci należy pamiętać o pielęgnacji całej skóry stóp. Uwagę należy zwracać na zgrubienia naskórka (modzele), odciski i pęknięcia na skórze. Jeżeli zauważymy tego typu problemy, konieczna jest wizyta u specjalisty pielęgnacji stóp. Aby zapobiegać problemom, stopy należy rano i wieczorem po myciu smarować bogatym kremem pielęgnacyjnym. Stosujcie kremy, które są odpowiednio do Waszych stóp przeznaczone. Które produkty są najbardziej odpowiednie dla Waszych stóp, dowiecie się od specjalisty podologa.

 

2019-10-14T21:43:10+02:00 14 października 2019|
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Klinika Zdrowych Nóg Agnieszka Wolska) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!