| ul. Słowackiego 21/23, 01-593 Warszawa | Pon. - Pt. 14:00 - 20:00, Sob. 9:00 - 14:00

Sezon na skleroterapię

Skleroterapia to jedna z form niechirurgicznego leczenia małych żylaków i śródskórnych pajączków naczyniowych. Metoda bezpieczna i wygodna dla pacjentów cieszy się dużą popularnością z uwagi na bardzo małą inwazyjność zabiegu i zadowalające efekty. Skleroterapię wykonuje się w okresie jesienno-zimowym, aż do wczesnej wiosny, kiedy temperatura za oknem nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Z uwagi, że 20 marca jest pierwszym dniem wiosny, i temperatury stopniowo będą wzrastać, to już ostatni okres na wykonanie zabiegu skleroterapii w sprzyjających warunkach pogodowych.

Skąd biorą się żylaki?

Główną przyczyną powstania żylaków są czynniki genetyczne, wrodzony defekt tkanki łącznej, z której zbudowane są ściany żył. U niektórych osób jest ona po prostu mniej sprężysta i mniej odporna na rozciąganie. Żylaki to ulegające deformacji żyły na łydkach, pod kolanami czy udach. Ich przyczyną jest przewlekła choroba żylna, związana z niewydolnością zastawek żył, brakiem sprężystości i elastyczności naczyń krwionośnych.
Powstawaniu żylaków sprzyja również nadwaga, stojący lub siedzący tryb pracy, noszenie obuwia na wysokim obcasie, noszenie za ciasnych skarpet i obuwia – ograniczającego powrót krwi do serca. Problem mogą nasilać też częste i długotrwałe gorące kąpiele czy korzystanie z sauny.

Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Problem z powrotem krwi z kończyn dolnych objawia się jej zaleganiem – widocznymi zmianami kształtu, koloru i wypukłości żył. Do tego dochodzą objawy drętwienia, swędzenia, pieczenia, bólu nóg, uczucia ciężkości, nocne kurcze łydek czy obrzęki. Z takimi objawami należy zgłosić się do lekarza specjalisty – flebologa, chirurga naczyniowego i skonsultować dolegliwość. Lekarz specjalista zaproponuje wtedy najlepszą z dostępnych metod leczenia wynikłego problemu.

Na czym polega zabieg skleroterapii?

Zabieg skleroterapii odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, w gabinecie zabiegowym. W trakcie zabiegu skleroterapii do chorobowo zmienionych naczyń żylnych wstrzykuje się specjalny preparat za pomocą bardzo cienkich igieł. Dzięki zastosowaniu drobnej wielkości sprzętu – igieł, zabieg jest prawie bezbolesny. Wstrzyknięta do naczynia krwionośnego substancja powoduje zamknięcie jego światła i obkurczenie się żyły. W kolejnym etapie po zabiegu w miejscu podania preparatu do żyły dochodzi do kontrolowanego stanu zapalnego, czego efektem jest całkowite wyłączenie tej części żyły, i po pewnym czasie wchłonięcie jej przez organizm. 

Wskazania do zabiegu skleroterapii.

Skleroterapię stosuje się w przypadku pajączków i niewielkich pojedynczych żylaków na żyle o średnicy nie większej niż 8 mm. Wskazaniem do wykonania zabiegu mogą być niegojące się owrzodzenia żylne, gdy zwykłe metody chirurgiczne są ryzykowne, a także żylaki naczyniowe, żylaki głębokie, żylaki po zabiegach operacyjnych, żyły siateczkowate, a ponadto niewielkie wady naczyniowe. O zastosowaniu metody skleroterapii w leczeniu problemów z żyłami kończyn dolnych decyduje lekarz flebolog bądź chirurg naczyniowy. 

Jak zachowywać się po zabiegu skleroterapii?

W okresie bezpośrednio po zabiegu zaleca się unikanie wysiłku fizycznego. Dodatkowo kończyna po zabiegu musi być zabezpieczona pończochą uciskową. Należy unikać słońca czy wysokich temperatur (sauna, gorące kąpiele). Dlatego przełom zimy i wiosny jest ostatnim dobrym momentem na wykonanie zabiegu. 

Jeśli macie Państwo pytania dotyczące zabiegu lub niepokojące objawy związane z nogami, zapraszamy do kontaktu z Kliniką Zdrowych Nóg. Wspólnie znajdziemy przyczynę dolegliwości i dołożymy starań, aby pomóc Państwu w powrocie do zdrowia.

2020-03-12T11:34:50+01:00 12 marca 2020|
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Klinika Zdrowych Nóg Agnieszka Wolska) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!