STOPA CUKRZYCOWA (zespół stopy cukrzycowej ZSC) to jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy. Choroba charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem stóp, co zmniejsza ich wrażliwość bólową, utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń świadczących o postępującym procesie martwiczym. Osłabieniu ulega struktura kości i stawów, w efekcie czego dochodzi do deformacji stopy uniemożliwiającej chodzenie.
Objawy stopy cukrzycowej:
- ból nasilający się nocy, z towarzyszącymi bolesnymi kurczami mięśni, uczucie mrowienia i kłucia w nodze
- łuszczenie i wysuszanie się skóry
- pojawienie się licznych pęknięć z ogniskami martwicy i owrzodzenia
- gorsze gojenie się ran
- zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury i dotyku
- deformacja kości spowodowana zanikami mięśniowymi ( palce młoteczkowate)
Zapobieganie powstawaniu stopy cukrzycowej:
- Wyrównanie cukrzycywczesne rozpoznanie cukrzycy
- Utrzymywanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego i stężenia cholesterolu,
- Regularne oglądanie stóp,
- Higiena stóp. Prawidłowe obcinanie paznokci
- Noszenie odpowiedniego obuwia, wkładek oraz skarpet
- Unikanie urazów mechanicznych i termicznych.Ze względu na możliwość urazu niewskazane jest chodzenie boso. Niebezpieczne jest również stawanie gołymi stopami na nagrzanym brzegu basenu. Nie wolno też ogrzewać nóg przy grzejnikach ani używać poduszek elektrycznych i termoforów. Te środki ostrożności dotyczą szczególnie stopy pozbawionej czucia bólu i temperatury.
- Ćwiczenia fizyczne. Rozsądnie dawkowany wysiłek fizyczny, np. spacery, poprawia ukrwienie stóp.
- Zabiegi podiatryczne
Wskazania:
Obuwie noszone przez chorych na cukrzycę, zwłaszcza tych, u których już występują zaburzenia unerwienia i ukrwienia stóp, powinno być wygodne, szerokie i wykonane ze skóry. Najlepiej, by buty miały wysokie nosy, pozwalające na swobodne ułożenie w nich stopy. Wskazane jest noszenie obuwia w rozmiarze o jeden większym niż rozmiar stóp. Do butów trzeba dobrać specjalistyczne wkładki, pozwalające na odciążenie określonych okolic stopy. Przed założeniem butów należy sprawdzić, czy nie ma w nich jakiegoś przedmiotu (np. kamienia). Butów nie można zbyt ciasno sznurować, a ze względu na ryzyko otarcia nie powinno się również wkładać ich na gołe stopy. Najlepiej używać bawełnianych skarpet bez szwów.
Skontaktuj się z nami: 501 514 056 , 22 690 08 07